O plemeni

Původ plemene

Coton de Tuléar je vlastně Bavlnka z Toliary, přístavního města na ostrově Madagaskar. Traduje se, že sem se dostali malí bílí psíci po ztroskotání lodi. Doplavali k pevnině jako jediní přeživší a jsou považováni za předchůdce cotonků. Historie tuto událost datuje do 15. století. Jak moc je to pravda a jak moc legenda už nikdo nezjistí, ale v každém případě tenhle malý bílý klaun na ostrově získal takovou oblibu, že po určitý čas byl jeho chov povolen pouze šlechtě. 

V roce 1971 bylo plemeno uznáno FCI. Standard plemene je k nalezení zde.

Riva

Charakteristické rysy

Cotonek je společenské plemeno. Miluje svou rodinu a chce jí být nablízku. Je velmi přizpůsobivý, dokáže se velmi dobře naladit na životní styl svých lidí. Je temperamentní, hravý a veselý. Miluje i společnost psí, takže mnozí z nás nezůstali u jednoho cotonka, ale po čase mu pořídili parťáka (někdy nejen jednoho). Jeho kouzlu lze snadno propadnout – i proto, že je to díky kombinaci povahy, velikosti a srsti pejsek vyloženě antidepresivní.

Výchova

Je dobré s ní začít už u chovatele, hravou formou, s klidem, určitě bez křiku a trestů. Bavlnky jsou velmi vnímavé, citlivé a také velmi chytré a učenlivé. Pracují rády a baví se rády – hravý výcvik je pro ně zábavou i odměnou.

Aktivity

Může jich být spousta – od základního výcviku, přes hoopers a agility, dogdancing,  mnohé bavlnky opravdu baví se předvádět na výstavách, až po canisterapii, pro kterou mají vhodnou povahu i velikost.

Boon Jewell Joy from Pilsen

Srst

Je jedním ze základních plemenných rysů. Na omak připomíná bavlnu. Nelíná, ale je třeba o ni pečovat. Pro bavlníčka je důležitá – v létě chrání před horkem a v zimě před chladem. Aby tuhle funkci mohla plnit, musí být rozčesaná. Je do značné míry samočistící. Pokud se cotonek umaže, většinou stačí jej vykartáčovat. Přesto se bez pravidelného koupání neobejdeme, špinavá a zaprášená srst neroste, láme se a cuchá. Kritické období pro většinu majitelů nastává kolem jednoho roku, kdy se štěněčí srst mění za dospělou. Pokud majitel tohle období dokáže překlenout, má vyhráno – kvalitní vyzrálá a nepotrhaná srst se udržuje podstatně snadněji. Naše chovatelská stanice vás v tom nenechá – moc rádi vás celým obdobím provedeme a se vším pomůžeme. Základní návod pro počáteční období si od nás odnesete při převzetí svého štěňátka, včetně prvních potřebných šamponů a kartáčů.